poniedziałek, 30 września 2013

Akcja Bukówka - podsumowanie sezonu 2013

Zbiornik Bukówka, część przy ujściu Bobru (biały punkt to miejsce obozu) /fot.B.Dymek


Po miesiącu pracy nad zbiornikiem Bukówka możemy przedstawić podsumowanie całokształtu obozu.

Zacznijmy od wyjaśnienia: dlaczego taki termin i dlaczego tylko miesiąc?

Tegoroczny obóz był testem możliwości punktu. Wybraliśmy termin najdogodniejszy dla nas z wielu powodów: braku załogi i obrączkarzy, a także pogody. Jako obóz dopiero rozwijający swoją działalność nie cieszył się on w tym roku dużą popularnością, korzystaliśmy wyłącznie z własnych czyli dolnośląskich „zasobów ludzkich”. Mamy nadzieję że w przyszłości więcej obrączkarzy i załogantów z całej Polski zechce poznać ptaki z podnóża Karkonoszy, a my zadbamy o rozreklamowanie akcji.

 Co do pogody można śmiało stwierdzić, że nasz obóz w porównaniu z innymi polskimi akcjami charakteryzuje się bardzo surowymi warunkami pogodowymi: pierwsze nocne przymrozki zastały nas już w ostatnim tygodniu sierpnia. Przez większość nocy temperatura nie przekraczała +5stC, a często spadała poniżej 0stC. Pobliskie Karkonosze skutecznie chuchały na nas chłodem, w trakcie trwania obozu na położonej 14 km od obozu Śnieżce spadł śnieg. Nie jest więc łatwo wytrwać, choć mamy dobre przygotowanie i w przyszłym roku na pewno spróbujemy przedłużyć obóz przynajmniej do pierwszego tygodnia października.

W ciągu miesiąca zdążyliśmy dobrze poznać dobre i złe strony nowego punktu. Dobre strony zdecydowanie przeważają, wad jest niewiele i wszystkie jesteśmy w stanie do przyszłego roku poprawić.
Jeśli chodzi o warunki zakwaterowania, to czerpiąc z przebogatego doświadczenia innych, trwających od lat obozów, udało nam się zbudować camp wygodny do pracy jak i przetrwania niesprzyjającej pogody.


Wyniki
Zaobrączkowaliśmy w sumie 571 ptaków z 42 gatunków.
Dominującym ptakiem przez cały okres trwania obozu był pierwiosnek – 120 osobników. Na miejscu drugim znalazła się kapturka (67 os.) a tuż za nią kwiczoł (55 os.) , chwytany głównie na obchodach porannych i późnowieczornych – były to w większości ptaki nocujące w dużych stadach nad zbiornikiem.
W pierwszej piątce znalazły się też: rudzik (40) i dymówka (38).

Pozostałe dane zaprezentujemy na ilustracjach.  
Zestawienie liczby zaobrączkowanych osobników (w pentadach), z liczbą gatunków i średnią dziennego odłowu

Średnia dziennego odłowu, w kolejnych pentadach. 
Dominował pierwiosnek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Pentada 55 (28 września - 02 października 2018)

Dokąd zmierzasz czerwona kresko? Liczbowo z pentady na pentadę obrączkujemy coraz więcej ptaków, ale w porównaniu z poprzednimi sezonami p...

Popularne posty