Obóz Bukówka



Obóz jest jedną z działalności Wrocławskiej Grupy Obrączkarskiej “ODRA”oraz Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego (ŚTO). Zlokalizowany nad brzegiem zbiornika zaporowego Bukówka, w malowniczej Bramie Lubawskiej będącej częścią Kotliny Kamiennogórskiej. Położony u podnóża Karkonoszy, na wysokości ok. 530 m n.p.m.. Obóz Bukówka jest najwyżej zlokalizowanym punktem regularnego obrączkowania ptaków w Polsce, a jedynym na obszarze Śląska. Należy do Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków (KSSOP).

Punkty KSSOP

 
Badania prowadzone są co roku w okresie migracji jesiennej ptaków wróblowych, tj. od sierpnia do października. Ze względu na górski mikroklimat, a także położenie na obszarze zalewowym zbiornika, działalność obozu jest niemożliwa wiosną (wody roztopowe zalewają obszar prowadzonych badań) oraz późną jesienią (opady śniegu).
W pracach obozu uczestniczą obrączkarze i wolontariusze-załoganci z całego kraju.

Tutaj znajdują się aktualności związane z działalnością obozu.


Ptaki chwytane są w sieci ornitologiczne o łącznej długości 630 m oraz w pułapki tunelowe. Siedlisko, w którym prowadzone są badania, to wikliny nadrzeczne (Salicetum triandro-viminalis), wilgotne łąki z krwiściągiem lekarskim, szuwary mozgi trzcinowatej. Nieopodal obozu do zbiornika uchodzi rzeka Bóbr, mająca charakter górski czyli łatwo ulegająca poopadowym wezbraniom. Poziom wody w zbiorniku jest bardzo zmienny i w kolejnych sezonach spodziewać się można zarówno bardzo wysokiego stanu wody wymagającego korzystania przez załogę z woderów, jak i bardzo niskiego stanu wody umożliwiającego prowadzenie kontroli sieci w sandałach.
Sam obóz położony jest na suchym wyniesieniu, blisko brzegu zbiornika, a ok. 1km od najbliższej wsi (Miszkowice). Warunki pobytu są polowe, a zarazem komfortowe: ciepły (ogrzewany) i przestronny namiot socjalno-kuchenny, malownicze pole namiotowe w zagajniku brzozowym, niezapomniany widok na okalające dolinę pasma górskie. Integracji sprzyjają ogniska pod gwiazdami (daleko stąd do łuny miast), wspólne gotowanie (uwzględniamy wszystkie diety).


 
 

Sympatycy obozu nazywają go potocznie Buką. Związane jest to z chłodnymi nocami, których zapowiedzią są niskie mgły nad łąkami i taflą zbiornika, a także możliwe sierpniowe przymrozki, kojarzące się z nadejściem Buki - postaci z Doliny Muminków. Nazywamy tak też nasz totem - sowę nieudany "wabik na ptaki drapieżne".




1 komentarz:

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty