środa, 16 lipca 2014

Przygotowania do obozu Turawa 2014

Obóz Turawa organizuje Studenckie Koło Naukowe Ornitologów Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli Kinga Mielcarska (jego prezes, a nasz obrączkarz). Jako że Kinga robi pierwsze kroki w temacie organizowania obozów obrączkarskich, postanowiliśmy całym zespołem pomóc jej w tym niełatwym zadaniu. Jedną z form tej pomocy były odwiedziny Jurka Stasiaka, który przechowuje sprzęt pozostały po ostatnim działaniu obozu. Tak, obóz Turawa to nie nowość. Starsi ornitolodzy, i nie tylko, znają Turawę :-)
Kinga zinwentaryzowała sprzęt i razem odwiedziliśmy miejsce obozu. 

Drzewa po prawej to miejsce obozu, po lewej ujście Małej Panwi do Zbiornika Turawskiego
 
Miejsce obozu, widok od drogi dojazdowej
Miejsce dużego namiotu

Złamany konar trzeba usunąć
Woda pod obozem, lepiej żeby jej nie było
Miejsce ogniskowe
Widok na zbiornik
Tymczasem w Katowicach trwa produkcja pułapek tunelowych na ptaki siewkowe, potocznie zwanych "wackami". Niestety wacki wykorzystywane w poprzednich edycjach obozu, zostały zabrane przez właściciela, który odmówił ich ponownego udostępnienia :-(
Gotowy element pułapki tunelowej - "wacka"

Poniżej krótka historia obozu (zapożyczona ze strony Koła Naukowego Biologów UO):
Pierwsze obozy na Zbiorniku Turawa organizowane były już w latach 80-tych, ich pomysłodawcami, organizatorami i kierownikami byli wówczas: Tadeusz Stawarczyk, Jan Lontkowski, Wojciech Grabiński, Andrzej Karnaś, Adam Wojciechowski i Grzegorz Lorek. Kolejne obozy odbywały się wówczas w latach: 84, 86, 89 i 90.

Regularnie zaczęły one funkcjonować od roku 2000, kiedy to głównym organizatorem stał się Adam Wojciechowski. W ciągu kilku lat dorobił się on nowego pokolenia obrączkarzy, z którymi zaczął dzielić obowiązki kierowania obozem, by ostatecznie oddać je w ręce swych podopiecznych.

Przez cały ten czas obozy były inicjatywą w dużej mierze prywatną, choć w różnym czasie i zakresie wspieraną przez Koła Naukowe Uniwersytetu Wrocławskiego i Opolskiego. Po sezonie w 2009 roku obóz zawiesił są działalność, w dużej mierze z powodu braku osoby, która podjęłaby się organizacji obozu w kolejnych latach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

133 gatunek Odry

Kwokacz to ptak regularnie obserwowany nad zbiornikiem Bukówka, jego przenikliwe 'tju-tju-tju' od lat towarzyszy załogantom na mo...